30 sep.
2026

Realtid

Ny Saab-rekonstruktör föreslås

Helene Rothstein

Lindahl-delägare kan bli Lofalks efterträdare.

I går stor det klart att Guy Lofalk lämnar uppdraget som rekonstruktör för biltillverkaren Saab.

– Det är rimligt att en ny rekonstruktör med nya fräscha ögon får titta på den nya strukturen, sade Lofalk till di.se igår.

Den nya rekonstruktören som föreslagits är Lindahl-delägaren, Lars-Henrik Andersson.

När Hovrätten för Västra Götaland beviljade en ny rekonstruktion för Saabs alla tre bolag i slutet av september i år, rasade advokat Rolf Åbjörnsson mot hovrättens beslut.

Men Lars-Henrik Andersson delade hovrättens uppfattning:

– Finns det förutsättningar för att en rekonstruktion kan lyckas ska ansökan gå igenom, sade han till Realtid.se.

I beslutet hade hovrätten noterat att Saab fyllt på sin ansökan med mer konkreta finansplaner. Det gjorde den nya ansökan mer trovärdig, än den förra, ansåg Andersson.

– Man måste skilja på olika saker. I första hand rör detta att bevilja en ansökan. Det tycker jag är riktigt, sade Lars-Henrik Andersson.

– Men den reella prövningen görs först när borgenärerna kommer till det första sammanträdet. Numera får man lönegaranti och då måste man ändå göra en prövning för att förhindra missbruk av denna, det skulle kunna vara ett skäl till att neka en rekonstruktion men så tycker jag inte att det verkar vara i Saab-fallet, avslutade han.

Realtid.se söker Lars-Henrik Andersson för en kommentar.

Helene Rothstein
Helene Rothstein

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Makro

Företag söker licens för att bryta viktiga metaller på internatiollt vatten

30 sep. 2026
robinhood
Börs & finans

Spekulationerna blev sanna – aktieplattformen tillåter handel på helgen

30 sep. 2026