Riskkapitalbolaget tar in förre Betsson-vd:n Johan Kinnander.
Ny investment manager på Optimizer

Optimizer Invest tar in Johan Kinnander som ny investment manager för att stärka sin nordiska närvaro.
Han börjar representera riskkapitalbolaget den 1 januari. Kinnander är bland annat känd som gammal Nordenchef på Google Sverige och före detta vd för spelbolaget Betsson. Numera sitter han i styrelsen för Mediaplanet.
– Som alla vet är det avgörande för entreprenörer i startup-fasen att få rätt stöd och råd i strategiska frågor. Med Johan Kinnander i vårt team stärker vi nu vår närvaro på den nordiska marknaden. Han blir vår förlängda arm och kommer att vara till stor nytta för många av våra bolag, säger Optimizer Invests partner Henrik Persson.
Optimizer Invest har sedan starten investerat i över 20 startups, varav hälften är nordiska. Några av investeringarna är Consector, Reve, Tinitell och Frontment.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.