Podden intervjuar finansprofiler i syfte att hjälpa andra investera sina pengar.
Ny finanspodd från Unga Aktiesparare

Mest läst i kategorin

Två medlemmar från Unga Aktiesparare har startat #UAPODDEN, en ny podcast om tips och råd kring investeringar.
Emil Jönsson och Patrick Thomenius, marknadsansvarig för Unga Aktiesparare i region öst respektive medlem av förbundsstyrelsen intervjuar olika finansprofiler ”för att inspirera andra till hur de ska förvalta och investera sina pengar” och tanken är att släppa en podcast varje vecka.
Än så länge har duon gjort en podd men flera gäster är redan klara för kommande avsnitt, uppger Emil Jönsson i ett e-postmeddelande till Realtid.se.
Bland dessa finns Pia Irell från Altor Equity Partners, Unga Aktiesparares ordförande Daniel Gustavsson, Nicklas Andersson som driver bloggen Ekonomikunskap under aliaset Investeraren och Martin Petersson från finansiella konsultfirman Hallvarsson & Halvarsson.
– Unga Aktiesparare har väldigt bra värderingar och det kändes som en självklarhet att vi skulle göra det här. Vi är självfallet otroligt intresserade av börsen och sysslar väldigt mycket med aktier och andra börshandlade produkter, skriver Jönsson till Realtid.se.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








