13 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ny chefspost för svensk Goldman-partner

Realtid.se
Uppdaterad: 07 feb. 2011Publicerad: 07 feb. 2011

Martin Wiwen-Nilsson blir ansvarig för bankens satsning på emerging markets.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

polen
Börs & finans

Forna kommunistlandet växer snart snabbast i Europa

12 feb. 2026
Finansinspektionen (FI) har gjort klart med en stjärnrekrytering från Unga Aktiesparare. Henrik Wallerström, nuvarande vd, ansluter senare i får och ska bl.a. fokusera på att motverka oseriösa aktörer på nätet.
Börs & finans

FI trappar upp kampen på nätet: Rekryterar Unga Aktiesparares vd

12 feb. 2026
Bank & Fintech

Bitcoin rasar: Kryptolångivare stänger dörrarna för uttag

12 feb. 2026
trump
Börs & finans

"Trump-viskarna" – de fick bäst handelsavtal med USA

11 feb. 2026
heineken
Börs & finans

Färre dricker öl – bryggerijätten tvingas säga upp tusentals

11 feb. 2026

Det är tidningen Euroweek som rapporterar om de senaste förändringarna i Goldman Sachs europeiska ledning.

Enligt Euroweek blir Martin Wiwen-Nilsson ansvarig för tillväxtmarknader inom bankens ”European financing group”.

Uppdraget innebär ett ansvar för alla delar i affärsprocessen och spänner över samtliga produkt- och kundsegment.

Martin Wiwen-Nilsson har jobbat inom Goldman Sachs sedan 1994 och blev hösten 2008 utsedd till partner.

Nyligen blev det också klart att Michael Evans blir global chef för tillväxtmarknader. Enligt ett brev som skickats ut internt på Goldman Sachs, som Euroweek tagit del av, är satsningen en del av bankens nya globala strategi att bredda erbjudandet till de länder där den framtida tillväxten väntas bli som högst.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS