Obama planerar att lansera en ny pålaga på amerikanska banker. Syfte: att få betalt för bailout-programmet.
Ny bankpålaga planeras i USA
De åtta största bankerna har vid det här laget betalat tillbaka de pengar de fick i stöd i det så kallade tarp-programmet. Den nya pålagan är dock inte planerad att ha med de pengarna att göra, utan med det större bailout-programmet.
Kostnaderna för det programmet uppskattar Obama-administrationen officiellt till 120 miljarder dollar, medan enskilda regeringstjänstemän enligt Financial Times tror på ett belopp på mindre än 100 miljarder dollar.
Detaljerna i den planerade pålagan är inte klara än, rapporterar Financial Times, men det lutar åt att vara riskbaserat och omfatta enbart de 20-30 största amerikanska bankerna.
Obama väntas presentera sitt förslag i sitt State of the Union-tal, som hålles i början av februari. En ny avgift väntas dock möta hinder i form av kryphål, enligt en Bloombergartikel.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet




