16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ny Bahrain-börs ska locka muslimsk trading

administrator
administrator
Uppdaterad: 19 juli 2010Publicerad: 19 juli 2010

Bahrain är det land i Mellanöstern med flest muslimska banker, och vill med en ny börs locka en större andel av handeln i de muslimska sukuk-obligationerna från London.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026
banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026

Det skriver Bloomberg Businessweek.

Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring via e-post.

Sukuk-papper handlas även i Dubai och Malaysia, men med en särskild börs hoppas Bahrain nu kunna ta grepp om handeln på den marknaden.

Bahrain Financial Exchange som börsen ska heta, planeras öppna i oktober.

Handeln med sukuk-papprena väntas börja 2011.

Sedan tidigare finns aktiebörsen Bahrain Stock Exchange i landet, och där handlas redan åtta olika sukuk-papper utgivna för 3 miljarder dollar.

Men på exempelvis Nasdaq Dubai handlas 20 sukuk-papper för 16 miljarder dollar, men störst är Londonbörsen med 26 sukuk-papper för 18 miljarder dollar.

Utgivare av sukuk-obligationer är även västföretag såsom General Electric Capital Corporation.

ANNONS

Utgivarna vill ge ut obligationerna på den börs där det är mest handel. Det underlättar för investerarna vilket gör att papprena blir lättare att ge ut.

Senast valde GECC exempelvis att göra en sukuk-utgivning på flera börser samtidigt; London, Malaysia och Dubai.

– Som det är nu finns det ingen stor handel i sukuk-papper på någon börs i världen, men vi är förhoppningsfulla om att åstadkomma det nu i Bahrain, säger Bahrain Financial Exchanges vd Arshad Khan till Bloomberg Businessweek.

Sukuk-obligationer är utformade på ett särskilt sätt för att uppfylla de muslimska reglerna som säger att man inte får ta ut vanlig ränta på lån.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS