Under onsdagen presenterar kommissionären Neelie Kroes sin femårsplan för it. Realtid.se vet vad som gäller.
Nu kommer EU:s digitala agenda


Upphovsrätt och personlig integritet å ena sidan och ett fritt internet å andra sidan.
Där måste nu EU-kommissionens vicepresident Neelie Kroes göra sin avvägning och bekänna färg.
Som efterträdare till telekom-kommissionären Viviane Reding är hon ansvarig för ”den digitala agendan”.
Neelie Kroes poängterar att EU inte ska diktera hur och i vilken utsträckning internet ska utvecklas. Men hon har pekat ut sju problemområden (se faktaruta här intill).
För att komma tillrätta med problemen vill Neelie Kroes skapa en enda gemensam inre marknad för it och telekom i unionen.
Det ska inte finnas några avgifter eller restriktioner för den som ringer och surfar – oavsett vad man håller på med. Dit är det långt för Neelie Kroes.
Men en sådan utopisk marknad finns redan för film och musik.
– Problemet är att den är illegal och inte monetariserad. Vi har i praktiken låtit olaglig fildelning skapa en gemensam marknad där våra vanliga politiska verktg gått bet, sa Neelie Kroes under ett tal i Bryssel den 4 maj.
Ett ukast till onsdagens digitala agenda har läckt till pressen. Av de 39 sidorna framgår inget om företrädaren Viviane Redings favoritämne: avgiftstak för mobiloperatörer.
Med en gedigen bakgrund inom näringslivet har Neelie Kroes varit försiktig med att hota med regleringar på något som marknaden kan sköta själv.
Ändå har hon varit tuff i kravet på nätneutralitet: Alla människor ska kunna använda tjänster som Spotify och Youtube oavsett om man har bredband från Teliasonera eller Telenor. Stora företag ska inte kunna köpa sig till en gräddfil på bekostnad av enskilda medborgare.
De svenska operatörerna har varit noga med att visa sig förstående och välvilliga, men poängterar samtidigt att de måste få ta betalt för kapacitetskrävande tjänster. I dag kammar Google in intäkterna från Youtube medan operatörna betalar för trafiken. Här måste Neelie Kroes vara tuff mot hordera av välbetalda lobbyister.
Men i förra veckan tvingades hon kompromissa.
Neelie Kroes skulle gärna snabbat på processen för att registrera immateriella rättigheter. Det har flera nationella myndigheter motsatt sig eftersom de inte vill ge upp sin makt till EU.
Frankrike har invänt att det skulle öka inflytandet för engelskspråkig kultur, särskilt från USA.
Nu gäller det att komma överens för att hänga med. Hälften av tillväxten i unionen sedan 1995 går att härleda till it. Det kommer EU fram till i en rapport under tisdagen.
– Europas digitala ekonomi är av avgörande betydelse för ekonomisk tillväxt och välstånd, kommenterade Neelie Kroes.
– Informations- och kommunikationsteknik har varit lika omvälvande för våra liv idag som utvecklingen av el- och transportnät för hundra år sedan.
– Men vi måste stödja vidareutvecklingen av Internet så att alla människor får nytta av den digitala ekonomin.





