Nokia Siemens Networks vill ha 700 miljoner euro.
NSN släpper high-yield bond


Mest läst i kategorin

Det är Nokia och Siemens dotterbolag Nokia Siemens Networks (NSN) som behöver kontanta medel för att täcka skulder och fondinvesteringar, enligt källor till Financial Times.
I och med high-yield obligationen blir det första gången som Nokia och Siemens gemensamma dotterbolag ger sig ut på öppna marknaden.
Obligationsförsöket kommer att testa investerarnas hunger för bolagets eventuella listning, skriver Financial Times.
Analytiker säger att förslaget ser attraktivt ut både för PE-bolag och privata investerare. Man beräknar också företagets värde till minst 5 miljarder euro.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





