Realtid

Northzone ökar i MarketInvoice

Realtid.se
Uppdaterad: 17 aug. 2015Publicerad: 17 aug. 2015

Låneplattformen får 10 miljoner dollar i ny runda från befintliga investerare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Förvaltarens toppaktier när plånböckerna äntligen fylls

14 nov. 2025

Finansplattformen MarketInvoice tar in 10 miljoner dollar från befintliga investerare i en ny finansieringsrunda.

Det är svenska Northzone och det familjeägda förvaltningsbolaget från Indeed.com-grundaren Paul Forster som går in med färska pengar för att stödja nya tillväxtplaner, som omfattar en satsning på att ge privata investerare tillgång till plattformen. Bland andra planer ingår att bredda produktutbudet.

Northzone har arbetat med MarketInvoice i 9 månader.

– Vi ser bra statistik kring användartillväxt och engagemang. Det här är ett typiskt exempel på en techverksamhet som rör om i en gammal industri och har en positiv inverkan på sina användare genom en fundamentalt bättre tjänst. Tillväxtmöjligheterna är massiva, säger Northzones general partner Jeppe Zink i en kommentar.

MarketInvoice är baserat i London och sedan lanseringen 2011 har småbolag rest totalt 475 miljoner pund.

Den brittiska regeringen började även via British Business Bank låna pengar till landets små verksamheter i samarbete med MarketInvoice för två år sedan. Hittills har 50 miljoner pund gått till småföretagare.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS