11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Norge stoppar affär med Ryssland – för rikets säkerhet

Realtid.se
Uppdaterad: 23 mars 2021Publicerad: 23 mars 2021

Norges regering kommer inte att tillåta en försäljning av båtmotortillverkaren Bergen Engines till ryska TMH. Rikets säkerhet uppges som skäl.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

sverige
Börs & finans

Pengar regnar över Sverige: "Vi har deras uppmärksamhet"

11 feb. 2026
Guld
Börs & finans

Kan bli Sveriges största guldgruva: ”Gåshud”

10 feb. 2026
usa
Makro

Amerikanska motorn stannar – under årets viktigaste månad

10 feb. 2026
Sveriges ekonomi
Makro

Svenskarna överraskar: Viktig signal för ekonomin

10 feb. 2026
Saabs vd Micael Johansson. Rusningen i hans aktie har inte bara gjort många småsparare rika - den här också bidragit till att förändra Wallenbergarnas Investor det senaste decenniet.
Börs & finans

Så har Saab förändrat Investor

10 feb. 2026

Den norska regeringen har efter en utredning kommit fram till att det är nödvändigt att stoppa att bolaget säljs till ett företag från ett land som Norge inte har något säkerhetssamarbete med. Det rapporterar Sveriges Radio.

Bergen Engines ägs idag av brittiska Rolls-Royce.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS