Den norska centralbanken meddelar att man lämnar styrräntan oförändrad vid 4,25 procent.
Norge lämnar styrräntan oförändrad

Mest läst i kategorin

Norge lämnar styrräntan som väntat oförändrad vid 4,25 procent.
– Konsumentprisinflationen har rört sig nedåt, men den underliggande inflationen är hög, skriver centralbanken, Norges Bank, i en kommentar till beslutet.
Centralbanken flaggar för att det kan bli en höjning i december.
– Baserat på kommitténs nuvarande bedömning av utsikterna kommer styrräntan sannolikt att höjas i december. Kommittén kommer att ha fått mer information om inflationsutsikterna inför sitt penningpolitiska möte i december. Om kommittén blir mer säker på att den underliggande inflationen är på väg ned kan styrräntan komma att hållas oförändrad, säger centralbankschefen Ida Wolden Bache.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







