02 nov.
2026

Realtid

Nordnet första bank i Sverige att ta emot insättningar via Swish

Peter Dahlgren, vd på Nordnet
Realtid.se

Nordnet lanserar som första bank i Sverige möjligheten för sina kunder att göra insättningar via Swish. I september kommer kunderna kunna föra över pengar till sina konton i realtid.

Swish har de senaste åren vuxit snabbt och används idag av 5,7 miljoner personer i Sverige. Nu börjar Nordnet som första svenska bank använda Swish i syfte att erbjuda sina kunder snabbare och enklare insättningar av pengar.

– Swish är lättanvänt, har hög acceptans och stort förtroende, vilket är viktigt när det gäller digitala betalningar. Att kunna erbjuda insättningar via Swish är ett viktigt steg mot vårt mål att bygga världens bästa kundupplevelse inom sparande och investeringar, säger Peter Dahlgren, vd på Nordnet i ett pressmeddelande.

Under sommaren 2017 har regelverket för Swish ändrats. Tidigare var det endast tillåtet för privatpersoner att göra kontantöverföringar mellan varandra. För e-handel, det vill säga betalningar mellan privatpersoner och företag, var betalningen tidigare tvungen att kopplas ihop med köp av en tjänst eller vara. Nu är det möjligt för privatpersoner utföra finansiella transaktioner med företag, och således göra betalningar till företag utan att transaktionen direkt motsvarar köp av vara eller tjänst.

–  Vi vill gå i takt med konsumenternas ändrade preferenser och finnas i de kanaler där våra användare finns. När regelverket ändrades ville vi vara snabbt ute och ta tillvara möjligheten att erbjuda våra kunder att swisha till sitt sparande, säger Peter Dahlgren i pressmeddelandet. 

Mest läst i kategorin

snöbollar
Börs & finans

Marabouägaren kräver stopp för julgodis – strid om ordet ”snöboll”

02 nov. 2026
ai
Börs & finans

Disney tog 66 av 86 anställda – sedan gick AI-bolaget i konkurs

02 nov. 2026
ryanair
Börs & finans

Ryanair överväger frysta löner – varnar för dyrare flygbiljetter

02 nov. 2026