Blir först i Sverige med elektroniska fondflyttar.
Nordnet banar vägen


Mest läst i kategorin

Nordnet blir tillsammans med fondbolget Fidelity först att lansera elektroniska fondflyttar, skriver internetbanken i ett pressmeddelande.
I Sverige tillämpar banker och fondbolag redan elektroniska fondordrar. Fondflyttar sker däremot fortfarande manuellt, oftast via fax eller post, vilket gör att det kan ta upp till 5 dagar innan ordern verkställs.
– Att digitalisera fondlyttar innebär en betydligt snabbare handläggningstid samt ökad flexibilitet och tillförlitlighet, säger Eva Trouin, Sverigechef på Nordnet, i en kommentar.
Nordnet lanserar de elektroniska fondflyttarna med hjälp av SWIFT, en leverantör av finansiella meddelandetjänster.
– Automatisering av fondflyttar kommer att ta effektivisering inom fondindustrin till en ny nivå, kommenterar Christer Tour, Business Development Manager på SWIFT.
Det här är den andra stora digitala förändringen på fondmarkanden på kort tid då Avanza nyligen lanserade en gratis fondrådgivningstjänst för webben.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.








