Medförde en nedskrivning på 344 miljoner euro under det tredje kvartalet i år. Investeringarna fortsätter under de kommande 4-5 åren.
Nordea ökar de årliga it-investeringarna

Christian Clausen och Nordea presenterar tredje kvartalsrapporten för 2014.
Där framgår det att rörelseresultatet landade på på 1.126 miljoner euro under det tredje kvartalet, vilket är något bättre än fjolårets 1.021 miljoner euro.
Periodens resultat för den kvarvarande verksamheten ökade med 31 procent jämfört med förra kvartalet till 938 miljoner euro.
Nordeas räntenetto ökade med 2 procent till 1.396 miljoner euro jämfört med andra kvartalet. Detta beror främst på en lägre genomsnittlig upplåningskostnad och att det var ytterligare en bankdag under tredje kvartalet.
Exklusive omvända repor och räknat i lokala valutor ökade utlåningen till företag med 1 procent jämfört med förra kvartalet. Den genomsnittliga utlåningen till företag var i stort sett oförändrad under tredje kvartalet.
Utlåningen till privatkunder steg med 1 procent i lokala valutor jämfört med förra kvartalet.
Kreditförlusterna minskade till 112 miljoner euro,jämfört med 135 miljoner euro under andra kvartalet.
Christian Clausen meddelar även att Nordea byter ut vissa delar av sitt befintliga it-system, vilket medför en nedskrivning på 344 miljoner euro i det tredje kvartalet.
”För att kunna utveckla ännu mer personliga och bekväma tjänster förenklar vi just nu våra processer i alla delar av banken. Ett led i denna satsning är att bygga nya kärnbanksystem och betalplattformar för att kunna agera snabbt och flexibelt, och öka våra skalfördelar och vår robusthet. De nya systemen medför en genomsnittlig ökning av våra årliga IT-investeringar på cirka 30-35 procent under de kommande 4-5 åren”, skriver vd Christian Clausen i delårsrapporten.
Räknat på årsbasis minskade bruttokostnaderna med 50 miljoner euro under det tredje kvartalet och med 350 miljoner euro från början av 2013. Kostnaderna uppgick till 1.516 miljoner euro, inklusive nedskrivningen enligt ovan.
Personalkostnaderna minskade dock med 3 procent och övriga kostander minskade också med 3 procent jämfört med förra kvartalet.
I slutet av kvartalet hade antalet anställda minskat med 1 procent jämfört med andra kvartalet.
”Kapitaleffektiviteten är fortsatt i fokus. Under tredje kvartalet förbättrades effektiviteten med cirka 1,8 miljarder euro. De återstående åtgärderna fokuserar på interna processinitiativ”, skriver Nordea i delårsrapporten.
Nettoresultat av poster till verkligt värde uppgick till 291 miljoner euro, en minskning med 18 procent jämfört med förra kvartalet. Minskningen berodde på låg aktivitet och låg volatilitet i den kunddrivna handeln på kapitalmarknaden och lägre nettoresultat för Wholesale Banking övrigt.
Intäkterna minskade med 3 procent från förra kvartalet till 2.377 miljoner euro exklusive engångsintäkten från försäljningen av Nordeas aktier i Nets Holding.




