08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

NMT får sin 3G-licens

administrator
administrator
Uppdaterad: 30 juni 2006Publicerad: 30 juni 2006

<pufftextlänk>Nordisk Mobiltelefon, NMT, får behålla sin glesbygds-3G-licens, det har Regeringsrätten beslutat. </pufftextlänk>Utbyggnaden av det svenska nätet kan fortsätta enligt plan och nu hoppas företaget även på att växa i flera andra länder i Europa.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

För att delta i auktionen för glexbygds-3G-licensen var alla operatörer tvungna att betala in en handläggaravgift som senast skulle finnas hos Post- och Telestyrelsen, PTS, den 9 februari i år klockan 15:00. Nordisk Mobiltelefon vann licensen för 450-nätet. Men när det kom fram att Nordisk Mobiltelefons anmälningsavgift bokförts hos PTS först efter utsatt datum blev det problem.

Arvid Brandberg, vd för Green Network, som upptäckte att hans bolaget hade det näst högsta budet och såg sin chans. Kammarrätten dömde till Green Networks fördel och Nordisk Mobiltelefon höll på att bli av med sin licens. Enligt Kammarrätten hade PTS begått formfel när man gav licensen till Nordisk Mobiltelefon.

Men Nordisk Mobiltelefon gav inte upp och överklagade till Regeringsrätten. Nu har Regeringsrätten dömt till Nordisk Mobiltelefons fördel.

– Det här är som det ska vara. Kammarrättens tidigare beslut var helt galet. Jag har bara väntat på att Regeringsrätten ska komma med det här beslutet. Tyvärr har detta gjort att utbyggnaden har dragit ut på tiden. Nu är det full fart igen, säger Jan Freese, bolagets talesman.

Nordisk Mobiltelefons betalning gjordes med det nya internationella transaktionssystemet Iban som finns i Europa sedan 2003. Ett system som enligt Jan Freese gör att betalningen ska finnas på mottagaren konto omedelbart. Men något gick fel med transaktionen och nu har banken som genomfört transaktionen tagit på sig skulden för att pengarna inte varit på plats i tid.

Beslutet från kammarrätten gör att Nordisk Mobiltelefon nu börjar ladda för fullt för att fortsätta med sin utbyggnad av nätet. Allt ska vara klart senast den 1 juli nästa år.

– Bråket med Green Network förhindrar inte att vi kommer lyckas nå det målet, säger Jan Freese.

I Norge har Nordisk Mobiltelefon nyligen lanserat sitt nät och operatörstjänsten. I samband med lanseringen bytte företagets operatörsdel namn till ICE. Om även den svenska operatörsdelen av företaget kommer att byta namn vill han ännu inte säga.

ANNONS

Just nu pågår en nyemission men enligt Jan Freese kommer grundarna troligtvis att fortsätta vara de största ägarna. Förutom att det norska finansbolaget Orkla, operatören Iceland Telecom och den isländska banken Kaupthing kommer att få aktieposter är det mycket möjligt att företaget får ytterligare ägare. Nordisk Mobiltelefons kapitalbehov har nämligen täckts av miljardkrediter från leverantörerna, amerikanska Lucent, kinesiska ZTE och Huawei.

– Det är mycket möjligt att de kommer att bli aktieägare, säger Jan Freese.

I Danmark har företaget också en licens och även där sätts utbyggnaden igång på allvar. Men Norden är inte nog för bolaget.

– Det är många som drar i oss och vill att vi ska investera i deras land. Vi tittar just nu på flera platser i Europa. Exakt vart vi ska etablera oss är inte klart ännu.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS