24 apr.
2026

Realtid

New York-börsen slår redan höga förväntningar

Martin Lindgren

New York-börsen överträffar med råge även optimistiska analytikerestimat. Ökningen är den kraftigaste sedan 1930-talet.

Börseuforin tycks vara tillbaka: för första gången sedan 1999 överträffas nio av tio analytikers estimat i en månatlig Bloombergenkät om S&P 500-indexets utveckling.

Det genomsnittliga estimatet från analytikerna angående på vilken nivå indexet ska ligga idag är 1.022, ungefär fem procent under gårdagens stängningsnivå, 1.071,66. De som tillfrågats är enligt Bloomberg strateger på Wall Streets mest välrenommerade finansbolag.

Senast S&P steg till en nivå ovanför undersökningens konsensus var 2006, vilket åtföljdes av en 11-procentig kursstegring. Rekordnivån nåddes hösten 2007, och dit är det en bit kvar (se diagram ovan). Ändå är årets ökning enligt Bloomberg den kraftigaste sedan 1930-talet.

Flera tecken på att den underliggande amerikanska ekonomin är på väg tillbaka rapporteras nu. Förra veckan sade Ben Bernanke att ”recessionen sannolikt är över”, och statistik över såväl konsumentpriser som industriproduktion pekade i rätt riktning, rapporterar nyhetsbyrån.

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Räntan större än försvarsbudgeten – kan stormakten falla?

23 apr. 2026