Realtid

Ner på Wall Street

administrator
administrator
Uppdaterad: 15 apr. 2009Publicerad: 15 apr. 2009

Nedslående siffror om detaljhandeln bidrog till att börserna i USA föll på tisdagen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Och Goldman Sachs aktiekurs rasade stort sedan investmentbanken meddelat att den genomför en nyemission för att kunna betala tillbaka statligt bankstöd.

Dow Jones hade vid stängning fallit med 1,7 procent till 7.920,2. Nasdaqs kompositindex gick också ner med 1,7 procent till 1.625,7.

Nedgången skedde på bred front och drabbade bland annat energiaktier, stora tillverkningsföretag och tekniksektorn. Men finansbranschen tog mest stryk och Goldman Sachs hörde till företagen som förlorade mest. Nyheten om nyemissionen fick aktien att rasa med 11,6 procent.

USA:s president Barack Obama sade att det fanns tecken på återhämtning men pekade samtidigt på att problemen långtifrån är förbi.

Marknadsstrategen Dan Faretta på aktiemäklarfirman Lind-Waldock menade att det ännu inte kommit några positiva ekonomiska nyheter.

– Vi ser fortfarande dåliga siffror. De är visserligen inte lika dåliga som de var för tre eller fyra månader sedan. Men ekonomin har inte vänt.

Nya svaga siffror om försäljningen i detaljhandeln stödde uttalandet. Detaljhandelsjättarna Wal-Mart och Home Depot tappade men även snabbmatsjätten McDonalds aktier föll med cirka 2,3 procent.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS