07 apr.
2026

Realtid

Nej, han blir inte Counsel på Linklaters

Helene Rothstein

Björn Winström blir ny delägare på Roschier.

I måndags gick Linklaters ut med nyheten att Björn Winström vid Linklaters Stockholmskontor var en av två som utnämndes till Counsels av Linklaters globala organisation.

Men det är uppenbarligen inte bara Linklaters som anser att Winström är duktig.

Sanningen är den att Björn Winström inte hinner bli verksam som Counsel på Linklaters innan han börjar som delägare – på Roschier.

När Realtid.se ringer upp Winström vill han inte kommentera varför han lämnar Linklaters för att bli delägare på Roschier.

– Jag kan bara bekräfta att det stämmer, säger han.

Axel Calissendorff är styrelseordförande för Roschier:

– Vi är väldigt glada över att han väljer att komma till oss, säger Calissendorff och poängterar att Winströms specialistkompetens inom infrastruktur är värdefull och kommer väl till pass på den finsk-svenska byrån.

Winström knyts till en krets av partners inom M&A, däribland några av hans tidigare kollegor på Linklaters.

– Rekryteringen av Björn ligger helt i linje med Roschiers tillväxtplan i Sverige och vi är glada över att vi lyckats knyta en så skicklig medarbetare som Björn till vårt team, säger Jens Bengtsson, ansvarig för Private Equity och M&A vid Roschier i Stockholm i kommentar.

– Vi har en god efterfrågan på våra tjänster inom transaktioner och förstärker nu våra resurser. Projects utgör ett verksamhetsområde som Roschier fokuserar på. Björns profil passar oss perfekt även i det hänseendet, fortsätter han.

Helene Rothstein
Helene Rothstein

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin