16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Negativt sentiment i USA

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 juli 2010Publicerad: 20 juli 2010

Sämre kvartalsrapporter än väntat från Goldman Sachs och IBM bidrog till att aktiekurserna sjönk i tisdagens inledande USA-handel.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

banker
Bank & Fintech

Alla storbanker får köprekommendation – utom en

16 feb. 2026
Börs & finans

Svenska bolaget lämnar USA – satsar på Indien istället

16 feb. 2026
Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026
Ola Rosling tillsammans med en graf
Makro

Rosling: "Det finns fyra megarisker man alltid ska vara orolig för"

16 feb. 2026

Det skriver Bloomberg.

Vid 20-tiden svensk tid hade S&P500-index stigit med 0,5 procent efter att det tidigare under dagen varit en nedgång.

Goldman Sachs-aktien var vid 19.45-tiden upp nästan 2 procent på New York-börsen till 148-149 dollar, efter att den tidigare på dagen var ner med nästan 3 procent till 141-142 dollar.

Även Texas Instruments kom med en rapport som gjorde aktieinvesterare besvikna. Den aktien föll med 5 procent vilket senare reducerades till en nedgång på drygt 3 procent.

En av de sämsta aktierna var Tupperware vars aktiekurs sjönk 15 procent vilket också berodde på dålig kvartalsrapport.

Byggrelaterade aktier föll efter ny statistik som visade att antalet nystartade byggprojekt för bostäder föll till den lägsta nivån sedan i oktober.

Statistiken kom vid 14.30-tiden svensk tid och visade att antalet nystartade sådana projekt föll med 5 procent i juni till en årstakt på 549.000 bostäder.

Det var sämre än analytikernas förväntningar på en minskning med 2,7 procent skriver Direkt.

ANNONS

Annan statistik vid 15-tiden visade att detaljhandeln i USA ökade med 2,7 procent i förra veckan enligt Johnsons Redbook-index skriver Direkt.

En annan glad nyhet under tisdagen var Harley-Davidsons kvartalsrapport som gjorde att mc-bolagets aktiekurs steg med 12 procent.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS