Börserna i New York sjönk i dag. För fjärde gången i följd beslöt den amerikanska centralbanken Federal Reserve att låta styrräntan ligga kvar på 5,25 procent.
Nedåt på Wall Street

Mest läst i kategorin
Analytiker hade räknat med att Fed skulle hålla räntan oförändrad, eftersom centralbanken vill försöka få världens största ekonomi att ”mjuklanda”.
Samtidigt som Fed noterade att tillväxten fortsätter att avmattas konstaterades att nedgången på bostadsmarknaden nu har blivit ”påtaglig”.
De fallande huspriserna har också de senaste månaderna bidragit till att dra ned den ekonomiska tillväxten i USA. Men Fed räknar med att ekonomin ska fortsätta växa i rimlig takt kommande kvartal.
Feds beslut och uttalande innebär att inget har hänt egentligen. Marknaden ogillar att Fed fortsätter att föra en så hård inflationslinje utan att det finns någon påtaglig inflationsrisk, sade en investerare.
Vid stängning hade Dow Jones industriindex gått ned med 0,1 procent till 12.315,6 medan Nasdaqs kompositindex hade backat med 0,5 procent till 2.431,6.
TT