16 apr.
2026

Realtid

Nedåt på Stockholmsbörsen

administrator

administrator

Stockholmsbörsen hakade på de större asiatiska börserna och föll i den inledande handeln på måndagen.

Vid halv tiotiden hade OMXS-index backat med 1,1 procent till 298,03. Enda branschen på plus var råvaror som gick upp med 0,1 procent.

France Telekom vill avsluta Telia Sonera-affären den här veckan. Det skriver nyhetsbyrån Reuters och hänvisar till uppgifter i tidningen La Tribune. Teliaaktien sjönk med 0,9 procent till 53:25 kronor på börsen.

Mätteknikkoncernen Hexagon meddelade på morgonen att bolaget köpt samtliga aktier i det svenska mjukvarubolaget Viewserve AB. Aktien svarade på nyheten med att öka med 0,2 procent till 114 kronor.

Lundin Petroleum har börjat leta olja i Nordsjön utanför Storbritannien. Marknaden var måttlig imponerad och aktien föll med 0,6 procent till 86:75 kronor.

Mobiltjänstfirman Aspiro hoppas kunna kapa kostnaderna med upp till 25 miljoner kronor om året genom att minska personalstyrkan. Aktien rörde sig inte en millimeter i den inledande handeln då säljarna vill ha 1:20 kronor medan köparna endast tycker att bolaget är värt 1:17 kronor.

För Ericsson började börsveckan på 70:40 kronor, ned med 1,5 procent.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin