Realtid

Nätaffärer betalas med falska sedlar

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 sep. 2009Publicerad: 14 sep. 2009

Falska eurosedlar har använts för att betala elektronikvaror som köpts via annonser på nätet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

marknaden
Spela klippet
Realtid TV

Marknaden slutar lyssna på Trump: "Folk synar utspelen"

14 juni 2025

– Det här är en ny företeelse som vi inte sett tidigare, säger kriminalinspektör Stig Sandgren vid Citypolisens bedrägerisamordning till TT.

Anmäl dig till Teknik, Media och Telekom-nyhetsbrevet som kommer ut på tisdagar.

Polisen har den senaste tiden fått in anmälningar från ett tiotal personer som blivit lurade och anmälningarna väntas bli fler.

De som blivit lurade har annonserat på någon populär försäljningssida på internet, exempelvis Blocket, och erbjudit elektronikvaror till försäljning, oftast en dator.

Säljare och köpare har tagit kontakt med varandra, kommit överens om ett pris och bestämt träff på någon plats där varan överlämnats. I samband med betalningen har säljaren tagit emot kontanter, mellan 4.000 och 5.000 kronor, i eurosedlar. Vad säljaren inte först upptäckt är att sedlarna var falska.

Stig Sandgren befarar att flera säljare på internet kommer att bli lurade på liknade sätt.

– Vi varnar nu folk från att ta emot eurosedlar vid den här typen av affärer med en okänd person, säger han.

Stig Sandgren föreslår att affärerna görs upp vid ett växlingskontor där köparen får växla till sig svensk valuta först.

ANNONS

Han utesluter inte att det är flera olika bedragare som härjar eftersom tillvägagångssättet snabbt sprider sig bland andra skojare och kriminella.

Enligt Stig Sandgren har bedragaren på något sätt kommit över falska eurosedlar som han prånglat ut på marknaden genom att köpa varor på internet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS