04 maj
2026

Realtid

Mutmisstankar mot flera Ericssonchefer

Camilla Jonsson

Flera Ericssonchefer har under hösten delgivits misstanke om brott.

En chef på Ericsson är sedan tidigare delgiven misstanke om brott i den nu pågående utredningen.  Det är också ytterligare chefer som är delgivna misstanke om brott. Cirka 50 personer har fått lämna telekomjätten hittills som en följd av muthärvan.

– Vår ambition är därför att fatta beslut om eventuellt åtal i maj-juni nästa år. Både när det gäller utredningen kring händelserna i Djibouti och det som hände i Asien och Kina, säger Leif Görts, vid Riksenheten mot korruption till SvD.

Förutom Kina och Djibouti rör misstankarna om mutor även telekomjättens verksamheter i Vietnam och Malaysia.

 

 

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Den rödgröna sidan i SVT:s partiledardebatt: Magdalena Andersson (S), Nooshi Dadgostar (V), Elisabeth Thand Ringqvist (C) och Amanda Lind (MP).
Börs & finans

Kristersson: "Lågkonjunktur, handelskrig och hög inflation"

04 maj 2026