Realtid

Muslimer i Europa fördömer dödshot

administrator
administrator
Uppdaterad: 17 sep. 2007Publicerad: 17 sep. 2007

Det europeiska fatwarådet tar avstånd från dödshotet mot konstnären Lars Vilks och Nerikes Allehandas chefredaktör Ulf Johansson efter publiceringen av profeten Muhammed som rondellhund.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

kurskaos
Spela klippet
Realtid TV

Kurskaos på börsen avslöjar marknadens nerver

23 maj 2025

Det europeiska fatwarådet tar avstånd från dödshotet mot konstnären Lars Vilks och Nerikes Allehandas chefredaktör Ulf Johansson efter publiceringen av profeten Muhammed som rondellhund. En fatwa ska utfärdas och hotet ska förklaras som haram, alltså förbjudet enligt islam, rapporterar Sveriges Radios Ekoredaktion.

– Vi håller inte med om det som al-Qaida har sagt. Vi tycker inte att man ska döda någon på grund av det här, för det är inte islam, säger Hussein Halawa, generalsekreterare i det europeiska fatwarådet, till Ekot.

Även den europeiska federationen för islamska organisationer i Europa fördömer hoten och arbetar för att konflikten inte ska sprida sig vidare. Federationen finns i 29 länder.

Statsminister Fredrik Reinfeldt är feg, anser Pia Kjärsgaard, ledare för Dansk folkeparti.

Hon hävdar att Reinfeldt inte velat ”blanda sig i” de dödshot som al-Qaida riktat mot konstnären Lars Vilks och chefredaktören för Nerikes Allehanda Ulf Johansson. Reinfeldt har i sina kommentarer betonat dialog men regeringen har inte uttryckligen fördömt hoten.

Kjärsgaards parti har inte bara en stark invandrarfientlig utan också en tydligt Sverigefientlig prägel. Sverigefientliga uttalanden finns som en röd tråd i partiets historia, oavsett politisk färg på sittande svensk regering.

– Fredrik Reinfeldt är feg. Jag tycker att det är enormt fegt. Det är verkligen irriterande att han inte stöder chefredaktören. Vad hjälper det att hålla käft, säger Kjärsgaard till tidningen Berlingske Tidende.

Kjärsgaard anser att Reinfeldt sänt en signal till al-Qaida om att hot lönar sig.

ANNONS

– Det duger inte. Självklart ska landets statsminister först av alla stå upp mot detta. Vi ska inte böja nacken på grund av al-Qaidas hot och angrepp på yttrandefriheten. Det hoppas jag att man lärt sig i Danmark, men det ser ut om det politiska Sverige inte har det, säger Kjärsgaard.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

kärnkraften
Spela klippet
Realtid TV

Svenskarnas dom: Bolagen ska betala för kärnkraften

25 maj 2025
aktiefebern
Spela klippet
Realtid TV

Aktiefebern fortsätter bland svenska småsparare

24 maj 2025
gratis
Spela klippet
Affärer

Gratis är bäst? Dagens PS utmanar jättarna

24 maj 2025
ANNONS
ANNONS