07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

MTG-kvinna ny vd på Kinnevik

administrator
administrator
Uppdaterad: 13 mars 2006Publicerad: 13 mars 2006

<pufftextlänk>Mia Brunell tar i sommar över rodret på Stenbecksfärens maktbolag Kinnevik.</pufftextlänk> Och blir i ett slag en av de mäktigaste i Affärssverige. "Jag tänker inte på det sättet. Det är vad man gör som räknas", säger hon.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Brunell är i dag finanschef på sfärens mediebolag Modern Times Group (MTG). Hon fick frågan om hon var intresserad av jobbet som Kinnevik-vd för någon månad sedan.

– Jag blev överraskad. Men det var inte svårt att bestämma sig. Det gick fort, säger hon till TT.

Det som lockade var att kunna vara kvar inom Stenbecksfären, där hon jobbat de senaste 14 åren, och samtidigt få en ny utmaning.

– Jag har trivts oerhört bra hela tiden. På det här sättet kan jag gå vidare och göra någonting nytt men ändå vara kvar inom gruppen.

Kanske lockade också lönen, 5,5 miljoner om året – plus upp till 40 procent av den summan i bonus.

– Det är ett ganska stort lyft jämfört med i dag, konstaterar Brunell.

Få företagsgrupper är så mytomspunna som Stenbecksfären, bland annat sägs det att arbetsklimatet i Kinnevik och andra sfärbolag är oerhört tufft. Men Mia Brunell vill inte tala om några myter. Hon pratar hellre om gruppens företagskultur och investeringsfilosofi:

– Den bygger på sunt förnuft. Man ska hålla i kostnaderna och kassaflödena och samtidigt hitta på nya saker och utvecklas hela tiden.

ANNONS

Sfärens verksamhet spänner över en mängd områden. I Kinneviks bolagsportfölj samsas mobiloperatörerna Tele 2 och Millicom med jordbruksverksamheten i Mellersta Sveriges Lantbruk.

Vilka är guldäggen i portföljen?

– Från och med nu får jag ägna mycket tid åt att sätta mig in i alla olika bolag och branscher. Jag har ju framför allt jobbat med media tidigare. Så jag vill inte peka ut något särskilt innehav i dag, säger Brunell.

Mia Brunell efterträder Vigo Carlund, som är en riktig långvägare i Kinnevik. Han har jobbat i bolaget i 37 år, varav sju år som vd. Nu ska han jobba parallellt med Mia Brunell under sommaren innan han går i pension i augusti.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS