18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

MP vill införa entreprenörsår

administrator

administrator

Med stöd från samhället ska människor kunna testa sina företagsidéer och om det inte bär kunna gå tillbaka till det gamla arbetet.

– Vi tror att många fler skulle våga hoppa om det fanns ett nät som fångade upp dem om de föll illa, sade MP:s språkrör Maria Wetterstrand när hon inledningstalade på de grönas kongress i Uppsala.

Det var ett språkrör fullt av optimism inför höstens val som mötte de 248 ombuden.

– Liksom Storbritannien har fått sin första gröna ledamot i parlamentet kommer Sverige att få sina första gröna ministrar i regeringen 2010, sade Wetterstrand.

– Om ännu ett år, mina vänner, kommer Miljöpartiet att med tillförsikt se ett grönare Sverige växa fram, där vi har satt spaden i jorden för en historisk järnvägssatsning, har mer lönsamma småföretag och där vi har en anständig sjukförsäkring, sade Wetterstrand.

Hon lyfte fram flera förslag ur partiets valmanifest, som halverad tjänstemoms, tredelad föräldraförsäkring och kvotering i börsbolagens och de offentliga bolagens styrelser för att bryta mansdominansen.

För att minska antalet tjänsteresor i staten vill MP till hösten ge Trafikverket ett uppdrag att ta fram en plan för hur tjänsteresor kan ersättas med videokonferenser.

Senaste lediga jobben