11 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Morrissey får ett nytt hem

administrator
administrator
Uppdaterad: 18 juni 2007Publicerad: 18 juni 2007

Universal bjuder 44,5 miljoner pund för Sanctuary men tänker bibehålla musikbolagsgruppens breda affärsintressen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Ryssland rustar för nästa krig

11 feb. 2026
Affärer

LNG-boomen: Goda nyheter för Europa – dåliga för USA

11 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Experten: Så kopierar du den framgångsrika börsstrategin

11 feb. 2026
Dollarn
Börs & finans

Dollarn faller: Oro att marknaden ska rata USA

11 feb. 2026
sverige
Börs & finans

Pengar regnar över Sverige: "Vi har deras uppmärksamhet"

11 feb. 2026

Sanctuary Group är en av de allra största aktörerna utanför de fyras gäng, alltså de fyra multinationella skivbolagskoncerner som dominerar marknaden: EMI, Warner, Sony BMG och Universal. Nu bjuder Universal 44,5 miljoner pund för det bekymmerstyngda bolaget, skriver Billboard.

I fredags rekommenderade Sanctuarys styrelse att tacka ja till Universals bud på 20 pence per aktie.

Enligt Billboards källor är det snarare Sanctuarys starka portfölj inom merchandising, artistmanagement och bokningsbolag som lockar Universal än Sanctuarys – i och för sig starka – skivkatalog. Den heltäckande approach som Sanctuary står för brukar kallas 360-gradersmodellen.

Icke nedladdningsbara produkter och tjänster kan kanske vara lockande affärsområden för ett bolag som verkar i en dalande skivbransch.

Inom Sanctuary Artist Management ryms Trinifold, som representerar artister som Robert Plant och the Who, och Twenty First Artists, som har hand om Elton John och James Blunt.

Merchandising-avdelningen, Bravado International Group Ltd., licensierar officiella produkter för storheter som Iron Maiden, Led Zeppelin, Robbie Williams, Eminem och Oasis.

Sanctuarys bokningsbolag för livemusik, Helter Skelter, har heta namn som Corinne Bailey Rae, James Morrison, Kaiser Chiefs och Dido.

Om budet går igenom och Universal köper Sanctuary innebär det att Universal för första gången även har hand om både management och skivkontrakt för sina artister i Storbritannien och många andra länder. Ett nytt steg för de multinationella skivbolagen. Det skulle också innebära att Universal kan komma att äga management för artister vars skivkarriär är hemmahörande hos konkurrenter.

ANNONS

Billboard skriver att nuvarande Sanctuary-vd:n Frank Presland kommer att sitta kvar på sin stol.

Sanctuarys skivbolagsgrupp har artister som Morrissey, Marc Almond, Alison Moyet, Marillion, The Fall, Lloyd Cole, Simple Minds och The Charlatans i sitt stall.

Nyligen var Dolores O´Riordan – tidigare sångerska i The Cranberries, kända för 90-talshiten Zombie – i Sverige för att göra en konsert med utgångspunkt i hennes färska Sanctuary-album Are you listening? De flesta Sanctuary-släpp har svensk distribution via Border Musik.

Som synes har Sanctuary blivit något av en frihamn för artister som tappat tron på storbolagen, fått gå från desamma eller som försöker återuppväcka sin karriär. Därtill har Sanctuary ett starkt återutgivningsschema med punk, hårdrock, 60-talspop och reggae på etiketter som Trojan och Castle.

Det legendariska independentbolaget Rough Trade, som i dagarna släpper debutalbumet från svenska Taken By Trees, berörs inte av Universal-dealen. Sanctuary är redan i förhandlingar om sin andel i bolaget.

Sanctuarys resultat för det halvår som avslutades den 31 mars visar intäkter på 63,7 miljoner pund; en minskning från 65,9 miljoner pund under samma period 2006.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS