Realtid

Morgan Stanley säljer oljeverksamhet

Finwire/Realtid.se
Uppdaterad: 12 maj 2015Publicerad: 12 maj 2015

Banken drar sig tillbaka från sektorn och uppges sälja för över 1 miljard dollar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Morgan Stanley bekräftar försäljningen av sin enhet Global Oil Merchanting till Castleton Commodities International.

Några finansiella detaljer anges inte, men enligt Financial Times rör det sig om minst 1 miljard dollar.

Transaktionen, som väntas slutföras under andra halvåret, markerar slutet på Wall Streets kontroversiella affärer inom fysisk oljehandel. Investmentbanker både i USA och Europa har valt att dra sig tillbaka från sektorn på grund av sjunkande avkastning och ökat tryck från tillsynsmyndigheter.

Förra året kritiserades till exempel bankernas tradingaktiviteter i en rapport i den amerikanska senaten för att utgöra risker för stabiliteten i det finansiella systemet.

Morgan Stanley kom tidigare överens om att sälja enheten till ryska Rosneft, men affären gick i stöpet på grund av spänningarna över Ukraina-konflikten.

På senare tid hanterade Morgan Stanley 2 miljoner fat olja per dag, motsvarande 2 procent av globala efterfrågan.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS