05 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Morgan Stanley köper lojalitet

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 maj 2005Publicerad: 20 maj 2005

Upproret på investmentbanken Morgan Stanley rullar vidare. Nu betalar ledningen ut 45 miljoner kronor till två tidigare höga chefer för att försäkra sig om deras lojalitet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

De två seniora medarbetarna Joseph Perella och Terry Meguid slutade förra månaden, men får nu 6,4 miljoner dollar var, cirka 45 miljoner kronor, mot att de inte ansluter sig till utbrytarfraktionen, den så kallade ”group of eight” som arbetar för att få nuvarande vd:n Philip Purcell avsatt (läs tidigare artikel).

De båda medarbetarnas namn förekom i en skrivelse från ”group of eight” till övriga medarbetare på banken där gruppen klargjorde sina synpunkter på hur bankens ledning sköter sig och att Philip Purcell bör bytas ut. Perella och Meguid hävdar nu i efterhand att deras namn användes utan deras tillåtelse. Samtidigt framkommer det alltså att de båda betalats av ledningen.

Utbetalningarna sker med villkoret att de båda medarbetarna uppvisar “good behaviour”, skriver amerikansk media i dag. Detta definieras som att de ska verka för att behålla nyckelpersoner på banken och att inte stödja några utbrytargrupper inom banken.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS