Åklagaren har fryst Philip Holst-Cappelens tillgångar i Spanien. Han hotas nu med utvisning och förbud att någonsin återvända till Sverige.
Misstänkte kidnapparen krävs på 15 miljoner

Tre av gärningsmännen i kidnappningshärvan fick sina domar i Stockholms tingsrätt i februari. Nu väntar en rättegång för den fjärde mannen, Philip Holst-Cappelen, som pekas ut som hjärnan bakom de brutala dåden mot dels en riskkapitalist i Stockholm, dels en finansman i Göteborg.
För en vecka sedan lämnade åklagare Ulrika Lindsö in åtalet mot Philip Holst-Cappelen Han misstänks för olaga frihetsberövande, grovt rån, olaga hot samt övergrepp i rättssak.
Finansmannen i Göteborg fängslades med hand- och fotbojor och fick munnen tejpad. Han tvingades, enligt åtalet, att föra över 3,62 miljoner kronor till ett SEB-konto som tillhörde Philip Holst-Cappelens pojkvän.
Under en veckas tid satt han fängslad i sin egen lägenhet. Philip Holst-Cappelen hotade att döda finansmannens mamma om han gick till polisen efter dådet.
Fem månader efter kidnappningen i Göteborg var det dags igen. Efter flera dagars spaning tränger sig Philip Holst-Cappelen in i en våning på Östermalm i Stockholm. Han brottar ned lägenhetsägaren, en delägare på ett av våra största private equity-bolag, och hotar att skada hans dotter om han inte samarbetar.
Riskkapitalisten fängslades i både händer och fötter och tvingades under dödshot att föra över 12 miljoner kronor till SEB-kontot som tillhörde Philip Holst-Cappelens pojkvän.
Riskkapitalisten satt även fängslad i sin våning under två dygn. Och Philip Holst-Cappelen hotade att döda riskkapitalisten eller hans familj om han gick till polisen efter dådet.
Åklagaren pekar på bevis bland annat i form av Philip Holst-Cappelens fingeravtryck samt DNA från brottsplatserna.
Åklagaren kräver att Philip Holst-Cappelen ska betala tillbaka 3,62 respektive 12 miljoner kronor till offren samt att han ska utvisas från Sverige med ett förbud att återvända till Sverige utan tidsbegränsning.
Pengarna är enligt åklagaren säkrade och frysta i Spanien.




