Företagsrekonstruktionen går in i ett slutskede.
Minskad förlust för Wiking Mineral

Mest läst i kategorin

Wiking Mineral redovisar en förlust på -2,6 miljoner kronor första halvåret 2013 – en förbättring jämfört med samma period förra året då resultatet uppgick till -4,2 miljoner kronor.
Resultat per aktie uppgick till -1,92 kronor, jämfört med -3,14 miljoner kronor i fjol.
Bolaget väntar fortfarande på besked från Bergsstaten angående ansökningar om bearbetningskoncessioner för bly-, silver- och zinkfyndigheter i ett område utanför Gävle.
Den pågående företagsrekonstruktionen har förlängts till den 20 september 2013 enligt ett beslut från Stockholms tingsrätt. Efter rapportperiodens utgång har rekonstruktören kommit med ett ackordförslag för att rädda bolaget. Förslaget innebär att bolagets fordringar skrivs ned till 25 procent av ursprungligt värde. Sedan erbjuds fordringsägarna kvitta sina fordringar mot aktier i bolaget till en kurs på 1,75 kronor per aktie.
Ex-ministern Sven-Otto Littorin satt tidigare i styrelsen för det krisdrabbade bolaget, men lämnade bolaget i juni. Då hade han suttit på posten i ett år.
En av storägarna i bolaget är familjen Brinkmann von Druffel-Egloffstein som tillförde bolaget 1 miljon kronor i rörelsekapital via ett lån under våren för att en rekonstruktionsprocess skulle kunna genomföras.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.




