Över 17 000 utsläppta minkar blev dyrt för ägaren.
Minkar för miljoner utsläppta

Alla minkarna är på rymmen från en uppfödare i Skillingaryd sedan låsen på djurens burar brutits upp.
– Ägaren värderar dem till åtta miljoner kronor, säger länsvakthavande vid Jönköpingspolisen Bo Kellerth på måndagsmorgonen.
En bilist som körde förbi platsen klockan kvart över tre såg stor mängder minkar dra fram över vägen. Han anade vad som hänt och larmade polisen.
– Inget har lämnat något budskap efter sig eller tagit på sig ansvaret så vi har inte mycket att gå efter, säger Bo Kellert.
Kellert säger att minkarna har små överlevnadschanser i naturen men att de samtidigt kan ställa till med skada på andra djur.
– Vi har upprättat en anmälan om djurplågeri och skadegörelse.
– Det var demonstrationer mot uppfödningen utanför farmen i somras men jag känner inte till att den skulle vara utsatt för något attentat tidigare





