26 mars
2026

Realtid

Miljonkvarstad i Cefour-härvan

administrator

administrator

UPPDATERAD Polisen har säkrat tillgångar hos en av de misstänkta.

Cefours ordförande Mats Krönlein och storägare Dejan Shabacker har båda begärts häktade vid Stockholms tingsrätt, som Realtid.se rapporterade på torsdagen. Häktningsförhandlingarna pågår under fredagseftermiddagen.

Förutom de tidigare rapporterade brottsmisstankarna om grovt insiderbrott anger åklagaren även grovt svindleri som misstanke i häktningsframställan.

Krönlein och Shabacker har suttit anhållna i tre dagar. I samband med polistillslaget säkrades tillgångar hos Dejan Shabacker som motsvarar den beräknade vinst han gjort på försäljningen av aktier i Cefour.

”Egendom som tillhör Dejan Shabacker har tagits i förvar”, skriver åklagaren i kvarstadsframställan.

I samband med häktningen begär åklagaren att tingsrätten ska godkänna en kvarstad på 2,48 miljoner kronor.

Nyhetsbyrån Direkt rapporterar vid 17-tiden på fredagen att tingsrätten beslutat att de båda misstänka ska häktas.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Gruvjätten har grävt sin sista diamant – slutar efter 50 år

26 mars 2026
Börs & finans

Bolidens mardröm: Produktionen rasar – miljardförluster väntar

26 mars 2026