19 apr.
2026

Realtid

Miljonbrist i Allt om Bostad

administrator

administrator

Bouppteckningen för den konkursdrabbade bostadssajten Allt om Bostad blev klar i dagarna. Drygt 1,3 miljoner kronor saknades i företaget.

Tillgångarna uppgick totalt till 4,6 miljoner kronor medan skulderna var 5,8 miljoner kronor.

– Tillgångarna ligger i paritet med vad vi trodde, säger Pär Fack, vd för Docu Sverige.

Bolaget är tyskägt och tog över konkursboet i bostadssajten i slutet av förra månaden.

Det var den 16 april i år som sajten gick i konkurs. Ett bidragande skäl var att mäklarnas bostadssajt Hemnet hade stämt Allt om Hemmet för länkning till Hemnets bostadannonser.

Konflikten skapade drygt en miljon kronor i advokatkostnader för Allt om Bostad. Det och svårigheter att kommersialisera sajten bidrog till konkursen.

Drygt ett sextiotal leverantörer drabbas av bristen på 1,3 miljoner kronor i konkursboet. Värst drabbat är Allt om Bostads advokatfirma Carlér, som har en fordran på drygt 700.000 kronor.

De oprioriterade skulderna i konkursen omfattas dock av paragraf 18. Det innebär att bristen fördelas proportionerligt på varje leverantör.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Finansministern: Behövs fler europeiska stablecoins

19 apr. 2026
Juridik

Krav på digitala årsredovisningar brådskar – skyddar mot ekobrott

19 apr. 2026