06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Miljardvändning för Sutcliffs Skandia

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 feb. 2006Publicerad: 21 feb. 2006

<pufftextlänk>Försäkringskoncernen Skandia, som numera kontrolleras av sydafrikanska Old Mutual, redovisar en vinst före skatt på 312 miljoner kronor för fjolårets sista kvartal.</pufftextlänk> Det kan jämföras med brakförlusten på 1.755 miljoner kronor för motsvarande period 2004.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det operativa resultatet uppgick till 1.972 miljoner kronor, jämfört med minus 1.314 miljoner kronor ett år tidigare.

Rörelseresultatet blev en vinst på 2.824 miljoner kronor, att jämföra med en förlust på 830 miljoner kronor fjärde kvartalet 2004.

Både det operativa resultatet och rörelseresultatet beräknas enligt den så kallade embedded value-metoden, som tar hänsyn till det beräknade värdet av framtida intäkter.

Den avgående Skandiastyrelsen föreslår att utdelningen höjs till 40 öre per aktie, från 35 öre året före. Den ordinarie bolagsstämman kommer att äga rum den 27 april.

Skandias intäkter, som bolaget redovisat tidigare, ökade med 19 procent under kvartalet.

Vd Hans-Erik Andersson, som lämnar bolaget i samband med kvällens extra bolagsstämma, skriver i rapporten att alla produktområden inom Skandia har levererat betydande resultatförbättringar och att vinsten med god marginal överträffar de prognoser som bolaget släppte i höstas. Efter drygt två år som vd konstaterar han att Skandias affärsmodell håller, och att bolaget nu åter är ett framgångsrikt företag.

”Det är med andra ord en koncern med mycket goda framtidsutsikter som nu får en ny huvudaktieägare, en ny styrelse och en ny vd”, skriver Andersson och lyckönskar sin efterträdare Julian Roberts.

Den nya styrelsen kommer att ledas av Old Mutual-chefen Jim Sutcliffe.

ANNONS

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS