16 apr.
2026

Realtid

Meurling bemöter Xtranet-vd:ns uttalanden

Martin Lindgren

Xtranets avpolletterade försäljningschef och huvudägare Per Meurling bemöter nu de uttalanden Xtranets VD gjorde i samband med Meurlings sorti.

Per Meurling fick under omvälvande former nyligen lämna det Aktietorgetnoterade bredbandsanläggningsföretag, Xtranet, som han var huvudägare i. Efter en konfliktfylld bolagsstämma där Meurling misslyckades med att byta ut styrelsen sålde han alla sina aktier och lämnade bolaget – i samförstånd med vd, enligt en intervju i Realtid.se.

Till saken hörde att vd Hans Erik Persson och Per Meurling under bolagsstämman enligt en rapport från Aktiespararna gav uttryck för väsentligt skilda åsikter om hur företagets verksamhet skulle bedrivas.

I en intervju den 27 oktober gav Hans Erik Persson sin syn på Meurlings sorti. Realtid.se fick inte tag i Meurling, som nu har hört av sig.

Realtid.se publicerar nu Per Meurlings kommentarer till intervjun med Hans Erik Persson, som alltså alltjämt är vd för Xtranet.

Ur Realtid.se:s vd-intervju:

Varför slutar Per Meurling?

– Det är egentligen med anledning av att han hade en annan uppfattning än jag och styrelsen om hur vi skulle driva bolaget.

Jag pratade med Jan Danielsson, styrelseordföranden, igår. Han sade att Meurlings och Edward Ardows uppfattning inte gick stick i stäv med den strategi som ligger sedan ordinarie stämman i april. Kommentar?

– Ja, det de gav uttryck för i det pressmeddelande de gick ut med är ju egentligen en kopia av vår affärsstrategi. Så rent kosmetiskt har de gett uttryck för att vilja driva det på samma sätt som oss, men de kallar ju inte till bolagsstämma om de vill driva företaget med samma strategi.

– Har man samma uppfattning och tycker att styrelsen gjort ett förtjänstfullt arbete finns det väl ingen anledning att kalla till bolagsstämma. Men jag vet inte deras bevekelsegrunder.

Per Meurlings kommentar:

”Styrelse och ledning lämnar olika bild av sin uppfattning beroende på situationen. Till aktieägarna har man kommunicerat att jag velat ändra bolagets verksamhetsinriktning. Nu kommunicerar man att jag inte velat ändra något alls! Sanningen är ju att vi velat fokusera på delvis nya affärssegment med större vinstmarginaler samt integrera olika segment på ett bättre sätt, främst gällde det olika typer av fastighetstjänster. Det framgick ju även på stämman att valberedningen underlåtit att kommunicera vår plan till styrelsen.”

Ur Realtid.se:s vd-intervju:

Hans Erik Persson förklarar närmare den ovanliga situationen med att vara chef över sin ägare:

– Om du följer logiken, det är Per, en underställd medarbetare, som kallar till bolagsstämma där han vill byta ut bolagets styrelse i ett bolag där jag är vd, det blir en knepig situation.

Per Meurlings kommentar:

”Jag har aldrig haft några samarbetssvårigheter med Hans Erik Persson. De normala diskussioner vi haft har hanterats på ett bra sätt.”

Ur Realtid.se:s vd-intervju:

– Det som är intressant är att Per Meurling varit involverad i alla beslut som fattats, han har varit en del av ledningsgruppen och en del i den strategi som lagts upp. Det blir en märklig situation då att kalla till bolagsstämma, det blir som att ”kacka i eget bo”, som man säger.

Per Meurlings kommentar:

”Det fastslogs redan i januari 2008 av nuvarande styrelses företrädare en personalstrategi. Denna frångicks omgående när nya styrelsen tillträdde och har varit ett konstant diskussionsämne. Jag har hela tiden företrätt en motsatt strategi än delar av styrelsen och VD men blivit konstant ”överkörd”. Detta är enligt min uppfattning huvudskälet till att 2008 och delar av 2009 års resultat blivit så pass dåligt. När strategin sent omsider lades om var en stor del av skadan redan gjord. Förutom det rent resultatmässiga medförde det även att bolagets kvalitetsrykte påverkades med troliga bortfall på orders. Så att säga att det är att ’kacka i eget bo’ är ju lite magstarkt. Dessutom kommunicerade Persson på stämman att jag inte varit delaktig i affärsstrategin, alltså återigen motstridiga uppgifter.

Ur Realtid.se:s vd-intervju:

Hur har det varit rent allmänt att vara chef över den som äger bolaget?

– Jag tycker det har fungerat bra, sedan har det varit ett antal situationer som har uppkommit under vägen, där

Per haft synpunkter på styrelsen som jag inte delat.

– Per kanske har varit van att jobba på ett lite annat sätt. Styrelsen består av industriella killar, och ska man

skala upp ett bolag, som tanken är, måste man skapa en industriellt stabil plattform. Vi var i en besvärlig

situation i början av 2008 som vi lyckades ta oss ur, det hade inte gått med mindre än att vi betade av diverse frågor.

– Hela tiden har målet varit att bygga upp ett starkt bolag inom fiberoptiska nätlösningar, det har styrelsen

erfarenhet av.

Hans Erik Persson avslutar med att säga att han tycker att det är skönt att lämna ”det här” bakom sig, och att han nu ser fram emot att ägna sig åt att operativt driva bolaget och åt att göra nya affärer.

UPPDATERING: Den 23 oktober sålde Per Meurling 23 av sina 23,5 miljoner aktier i Xtranet, enligt statistik från Aktietorget.

Per Meurlings kommentar:

”Jag har sett att min kallelse till extra bolagsstämma rubricerats som ’kupp’. Min avsikt har varit att agera som aktieägare samt grundare till bolaget och att försöka att genomföra åtgärder för att höja bolagets lönsamhet och värdering. Den enda ’kupp’ jag såg var att styrelsen entledigade VD kort före stämman, varvid VD påbörjade ett insamlingsarbete med fullmakter från aktieägare till stöd för sittande styrelse. Dessa fick på stämman, med knapp marginal, förnyat förtroende varvid VD återanställdes…

Jag har nu avslutat min anställning på Xtranet och avvecklat hela mitt ägande.”

Per Meurling uppger när Realtid.se ringer upp honom med anledning av kommentarerna (som han inkom med skriftligt) att han för närvarande befinner sig i en tre månader lång karantän.

– Jag har fått diverse propåer från tidigare konkurrenter, men har sagt åt dem att återkomma efter den 21 januari. Jag kommer att fortsätta i branschen på ett eller annat sätt, det är det här jag kan och tycker är kul.

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin