Försäljningen av diesel och miljöbensin stiger.
Mer diesel – mindre bensin

Under maj föll försäljningen med 6 procent och hittills i år har försäljningen fallit med 7 procent visar statistik från Svenska Petroleuminstitutet (SPI).
Däremot steg försäljningen av diesel med 11 procent i maj och försäljningen hittills i år har ökat med 8 procent.
Försäljningen av miljöbränslet E 85 steg med hela 62 procent i maj och har hittills i år ökat med 43 procent.
I april brukar bensinbolagen öka andelen etanol från 75 till 85 procent i E 85, vilket innebär att det blir mer förmånligt att tanka E 85.
”Försäljningen av E 85 stiger när det blir mer förmånligt för konsumenten att tanka E 85 i stället för bensin i flexifuelbilar. Detta är något vi har sett under en tid och får ytterligare bekräftat i och med dessa siffror” skriver Ulf Svahn, vd för SPI i ett pressmeddelande.





