17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Medvind på börserna

administrator

administrator

Aktiekurser steg på bred bas i världen under måndagen i takt med oljepriset, på uppfattningen hos investerare att världskonjunkturen inte kommer att drabbas av eurokrisen.

Det skriver Bloomberg.

Såväl i Europa, Kanada och Brasilien steg kurserna, medan det är stängt under måndagen i USA på grund av Memorial day.

Under måndagseftermiddagen hade Europa-indexet Stoxx Europe 600 stigit 0,4 procent.

Även om USA var stängt handlades S&P500-terminen upp 0,4 procent.

Positiv konjunkturstatistik kom i Kanada, som visade att landets ekonomiska tillväxt under första kvartalet var den högsta sedan 1999.

Både privatkonsumenterna och tillverkningsindustrin bidrog.

Europeicka centralbankschefen Jean-Claude Trichet underströk i ett uttalande från en konferens i Korea, att utvecklingsländerna fortsätter att stimulera övriga världens ekonomier.

Indiens ekonomi hade en tillväxt på 8,6 procent under första kvartalet, jämfört med samma kvartal 2009 skriver FT.

En London-baserad strateg från JP Morgan bedömer enligt Bloomberg att riskablare tillgångar väntas stiga i värde de kommande 1-2 månaderna, medan ”trygga hamnar” som statsobligationer väntas minska i värde.

Eurokrisen visade sig i ny statistik från EU-kommissionen vars index för stämningsläget i de 16 euroländernas ekonomi föll till 98,4 i maj från 100,6 i april enligt FT.

Indexet har på lång sikt haft ett snitt på 100.

Spanska statsobligationer föll i värde som reaktion på förra veckans besked att kreditratinginstitutet Fitch sänker Spaniens kreditbetyg från den högsta nivån AAA.

I Israel föll aktiekurserna under måndagen.

Det var oro i landet med militära aktioner, och premiärminister Benjamin Netanyahu ställde in ett möte med USA:s president Barack Obama.

Senaste lediga jobben