Realtid

Medieuppgifter: Skandia vill sälja dansk verksamhet

Realtid.se
Uppdaterad: 05 feb. 2018Publicerad: 05 feb. 2018

Enligt uppgifter i dansk media vill Skandias svenska ägare sälja den danska verksamheten efter flera tuffa år med dålig avkastning och missade tillväxtmål. Om affären genomförs blir det den tredje svensk-danska pensionsaffären på kort tid.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Flygbranschens revansch: "Enda tidsmaskinen som fungerar"

15 nov. 2025

Uppgifterna kommer från danska Ritzau Finans, som skriver detta på måndag morgon.

Carnegie värderar, enligt uppgifter från Børsen, en försäljning till mellan 1,2 till 1,5 miljarder kronor.

Flera källor i branschen pekar mot Danica Pension som den mest tänkbara köparen, uppger Direkt. Danica är ett dotterbolag till Danske Bank.

Om affären genomförs blir det i så fall den tredje svensk-danska pensionsaffären på kort tid. Så sent som i december såldes SEB Pension i Danmark till Danica. Det totala värdet av den affären uppgick till 6,5 miljarder danska kronor. Samma månad sålde också Nordea 45 procent av Nordea Liv & Pension i Danmark till Norliv. Danska Norliv äger efter affären 70 procent av Nordeas danska pensionsverksamhet.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS