UPPDATERAD Chefskarusellen på betaltjänstföretaget fortsätter.
Mathias Hedlund lämnar Klarna

Mest läst i kategorin
Mathias Hedlund gick till Klarna i början av 2012 efter drygt tre år på Eniro. Han har haft rollen som operativ chef under grundaren och vd:n Sebastian Siemiatkowski.
Enligt uppgift till Realtid.se har Mathias Hedlund nyligen fått lämna Klarna, något som bolaget inte har kommunicerat.
Snabbväxande Klarna har de senaste åren lockat till sig en lång rad nya medarbetare på chefsnivå. Som Realtid.se tidigare har rapporterat har dock personalomsättningen varit hög med flera chefsavhopp efter kort tid.
Att Mathias Hedlund lämnat bolaget bekräftas av Klarnas presschef Claes Tellman. Han förklarar ledningsförändringen med att Klarna har genomfört en omorganisation där Mathias Hedlunds uppgifter fördelats på ett antal personer.
– Mot bakgrund av Klarnas starka tillväxt har vi valt att förändra vår organisation för att kunna ta nästa steg i vår globala utveckling, säger han i en kommentar till Realtid.se och tillägger:
– Mathias har gjort ett fantastiskt jobb på Klarna och starkt bidragit till vår tillväxt och utveckling. Vi var helt överens om att detta var rätt beslut för båda parter.
Huvudansvaret för försäljningen framöver läggs på Mikael Wintzell, som har titeln Executive Vice President Sales, marknadsdelen läggs på Thomas Engelhart, Chief Consumer Business Officer, och det operativa ansvaret hamnar hos Knut Frängsmyr, som har titeln Chief of Operations and Legal Affairs.
Mathias Hedlund säger till Realtid.se att han delar synen på den nya organisationen:
– Vi har blivit så pass stora att det inte går att en i ledningsgruppen sitter med 70 procent av frågorna, som jag gjorde, så jag stöttar beslutet fullt ut. Det finns ingen naturlig plats för mig i den nya organisationen, jag är mer av en general manager, och då var det lätt att komma fram till att vi skulle gå skilda vägar, säger Mathias Hedlund i en kommentar.





