Realtid

Mastercard förlorar rättstvist

Sara Johansson
Uppdaterad: 24 maj 2012Publicerad: 24 maj 2012

Mastercard har har tagit ut omotiverat höga korttransaktionsavgifter, enligt EU-domstolen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

EU-domstolen har beslutat att Mastercards kortavgifter har brutit mot EU:s antitrustregler, enligt Bloomberg News.

Domstolen stödjer EU-kommissionens beslut som kom 2007 som säger att Mastercards krävt omotiverat höga avgifter av både kundens och säljställets bank, för att att hantera en korttransaktion.

MasterCard, som är baserat i Purchase, New York, meddelar att domen ska överklagas till EU:s högsta domstol.

Dagens beslut gör i slutändan att betalningarna blir dyrare för konsumenterna eftersom det rör ett system där kostnaderna delas mellan banker, återförsäljare och kunder, uppger Mastercard i ett uttalande.

Antoine Colombani som är talesman för Europeiska kommissionen säger att tillsynsmyndigheterna förväntar sig att Mastercard kontaktar dem och förklarar hur de avser att följa domen.

Mastercard hotades redan 2007 av böter på drygt 2 miljoner kronor, vilket motsvarade en straffavgift på 3,5 procent av den dagliga omsättningen.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS