Ett trettiotal personer sägs upp från Mannheimer Swartling. Det är unikt i advokatbyråns historia. Samtidigt anklagar biträdande jurister ledningen för brott mot anställningsavtal och lönefrysning. Men vd Stefan Brocker håller inte med.
Massuppsägningar på Mannheimer Swartling

I går fick biträdande jurister på advokatbyrån Mannheimer Swartling veta att besked om deras löneökning dröjer.
Stämningen bland juristerna beskrivs nu som spänd och missnöjet är tydligt i deras gemensamma mejl som skickades ut till anställda på byrån under gårdagen.
Huvudbudskapet är att byråns biträdande jurister känner sig besvikna och orättvist behandlade.
I början av brevet står det så här:
”Uppskjutandet av beslutet om uppflyttning av lönetrappan kan vi inte uppfatta på annat sätt än att våra löner fryses till vidare”.
De biträdande juristerna upplever dessutom att beskedet om senareläggning bryter mot en del av anställningsavtalet och anser att en avvikelse från överenskommen löneutveckling ”inte är acceptabel”.
De varnar också för att detta kommer att skada firmans varumärke lång tid framöver och citerar Mannheimer Swartlings ordförande Biörn Riese som under gårdagens informationsmöte sa att ett starkt varumärke tar lång tid att bygga upp men går väldigt fort att rasera.
Det som upprör personalen är, enligt en källa, att delägarna sagt att de avstår från att ta ut 10 procent av sin ersättning.
– Detta innebär såklart att de inte förlorar några pengar. De bara väntar med att plocka ut denna ersättning till senare. De biträdande juristerna förlorar ersättning på grund av den frysta löneförhöjningen.
Stefan Brocker, vd för Mannheimer Swartling, säger att han förstår att de är upprörda men pekar på att världen utanför befinner sig i kris.
– Många menar att detta är den värsta krisen sedan trettiotalet och den tror man kommer följas av en global lågkonjunktur. Detta drabbar givetvis även våra klienter och på sikt även oss. När situationen är så extremt osäker som den är måste man tänka efter noga på vad man gör och inte ta förhastade beslut.
– Vi har mot den bakgrunden ansett att vi, i dag, inte bör besluta om nästa års löner för våra biträdande jurister. Vi kommer att avvakta med det beskedet. Det handlar inte om att frysa löner eller att sänka löner. Det handlar om att avvakta.
– Det har vi gjort tidigare också. Inte de senaste åren, men tidigare var det inte ovanligt att man fick besked om sin lön en bit in på nästa år.
Men varför tror du att de uppfattar det som frysta löner?
– Som biträdande jurist har man en förväntan på att få en löneökning vid årsskiftet och det är klart att man blir besviken och ledsen om man inte får det. Jag hade också blivit det. Men jag hoppas att om våra jurister stannar upp ett ögonblick och ser detta i ett större sammanhang så kommer de att ha en viss förståelse för det beslutet.
Är det inte sent att komma med beskedet nu?
– Om man följer med i tidningar kan man se att krisen förvärras varje vecka. Sedan Lehman Brothers-kollapsen har situationen förvärrats vecka för vecka. I augusti såg det helt annorlunda ut. Den osäkerhet som finns nu är extrem. ”Problemet” är att vi har fortsatt mycket att göra och många av våra jurister jobbar hårt och märker inte av någon kris. Då kan det vara svårt att förstå varför, men vi anser att beslutet är högst motiverat och tidpunkten är rätt.
Hur tar delägarna sitt ansvar för världskrisen?
– Vi har tagit höjd för krisen och budgeterat för ett nästa år som innebär tuffare tider, minskad efterfrågan och därmed lägre vinst. Detta innebär också att vi som delägare av försiktighetsskäl kommer att ut lägre löner.
– När jag var biträdande jurist tyckte jag att mycket var orättvist eftersom en delägare tjänar mycket mer än en biträdande jurist trots att man ofta som biträde arbetar många och långa dagar. Men som delägare har vi ett ansvar för det här företaget och fler än 700 familjer är beroende av inkomst från det här företaget. För att den här verksamheten ska fortsätta och utvecklas så väl som den gjort hittills måste vi vidta åtgärder. Det ansvaret är viktigare än enskilda rättvisefrågor.
Ni ska avstå från 10 procent?
– Jag vill inte kommentera siffror. Vi vill inte säga upp en massa jurister som i London utan vidtar nu försiktighetsåtgärder.
Stefan Brocker säger att han tror att byrån kommer gå stark ur lågkonjunkturen. Men att läget är extremt osäkert.
– Förmodligen handlar det om några månaders väntan och sedan får man sina nya löner. Och om, mot förmodan, det värsta scenariot inträffar kommer hela branschen att drabbas. Om det sker med massuppsägningar kommer inte utebliven löneförhöjning vara det största problemet. Då är man glad över att man har ett jobb.
Riskerar biträdande jurister att bli av med jobbet?
– Vi har mycket att göra men det är ojämnt fördelat. Drabbar krisen oss inte värre än vad vi sett hittills ser jag inget behov av att säga upp jurister, men förvärras krisen och får det stor påverkan på efterfrågan av våra tjänster måste vi ta höjd och ha en beredskap för det.
Bryter ni mot anställningsavtal?
– Jag tycker inte det. Oavsett om man ser en löneökning som en rättighet – vilket jag ställer mig minst sagt skeptisk till – så är situationen den att vi inte fattat beslut om nästa års löner ännu. Det handlar inte om frysta löner utan det handlar om att vi inte har fattat beslut ännu. De ska fattas senast i april.
Sen ska 30 tjänster inom support bort?
– Som den ledande byrån i Sverige har vi tuffa krav på att tillhandahålla top-notch -quality och vi måste hela tiden effektivisera vår supportorganisation. Ett effektiviseringsprogram började vi med redan för ett år sedan. Den processen har fortgått. Det rör sig mycket riktigt om ett trettiotal tjänster.
Detta besparingspaket där 30 tjänster skärs bort…
– Det är dels ett resultat av en effektiviseringsprocess och dels en del i ett besparingspaket. Vi försöker att se över organisationen fortlöpande men på frågan när vi senast skar ner med 30 personer så har vi aldrig gjort det tidigare.
Vilka tjänster det rör sig om, samt på vilka kontor som de försvinner på, vill Stefan Brocker inte gå in på utan säger att den processen ska tas internt.
I brevet säger juristerna att detta knappast skapar någon goodwill för företaget?
– Alla anställda och delägare tar ett ansvar. Vi ska fortsätta att vara lojala mot våra biträdande jurister för de är vår viktigaste resurs. Men vi måste ägna en tanke åt de anställda supportpersoner som måste lämna oss. För dem handlar det inte om uteblivna löneförhöjningar utan om att de blir av med sina jobb. Jag vill inte se en intern fight i lågkonjunkturen utan hoppas att vi står på samma sida, delägare och anställda.
Och då tar ni och biträdande jurister lika stort ansvar?
– Vi som ägare av verksamheten tar ett ansvar för företaget och de 700 familjer som finns runt företaget.





