Realtid

Marcus Wallenberg lämnar Electrolux

Sara Johansson
Uppdaterad: 21 feb. 2014Publicerad: 21 feb. 2014

De nya begränsningsreglerna från EU tvingar Marcus Wallenberg att lämna sitt uppdrag i Electrolux.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bara timmar efter att nyheten att kusinen Jacob Wallenberg lämnar Coca Colas styrelse meddelar Electrolux att Marcus Wallenberg lämnar sitt styrelseuppdrag.

Marcus Wallenberg som är ordförande i Electrolux har själv meddelat styrelsen att han inte står till förfogande för omval vid bolagsstämman den 26 mars i år.

Anledningen att han lämnar uppdraget är för att kunna efterleva de nya EU-reglerna om begränsningar av antalet styrelseuppdrag. Regelverket innebär att en person som sitter i styrelsen för en systemviktig bank får ha högst tre ytterligare styrelseuppdrag.

Marcus Wallenberg är ordförande i SEB. Han är även ordförande för Foyundation Asset Management, LKAB samt Saab. Han sitter i styrelsen som ledamot i Investor, AstraZeneca, Stora Enso, EQT Holdings, Knut och Alice Wallenbergs stiftelse och Temasek Holdings.

I början av februari meddelande han också att han lämnar Stora Ensos styrelse.

Fler styrelseavhopp kan vi alltså med största sannolikhet förvänta oss.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS