I kväll hoppas anställda på Saab att alla i Trollhättan reser sig från fåtöljen, tar på sig skorna och beger sig till Kungsgatan och Drottningtorget.
Manifestation för Saab i kväll


Där blir det en manifestation för Saab-fabrikens framtid. Och för Trollhättans.
– Det har snackats mycket i veckan om demonstrationen. Jag hoppas verkligen vi blir många. Jag har 900 facklor färdiga. Och de ska inte förslå, hoppas jag, säger Carina Lorentzon, ombudsman i arbetarkommunen i Trollhättan och en av dem som förberett manifestationen.
Bland dem som ska väcka hoppet hos bilarbetarna finns S-ledaren Mona Sahlin och Metallordföranden Stefan Löfven.
I tyska Rüsselheim, där Opels största fabrik ligger, demonstrerade tusentals personer på torsdagen mot GM:s planerade nerdragningar.
Enligt arrangörerna deltog mellan 15.000 och 18.000 människor. De bar på plakat med texter som ”Ja, vi kan”.
– Opel måste överleva, sade utrikesministern Frank-Walter Steinmeier till demonstranterna.
– Opel handlar inte bara om bilar, det handlar om de människor som går till fabriken varje dag, sade Steinmeier, som är socialdemokrat och kommer att utmana förbundskansler Angela Merkel i höstens val.
En av de anställda, Marc Rost, som arbetat på Opel i 18 år sade att arbetarna vill att ”cheferna ser dem som människor /…/ inte maskiner som kan skrotas”.
Även vid GM:s fabriker i Spanien, Storbritannien, Belgien och Polen väntas demonstrationer under eftermiddagen och kvällen.





