03 nov.
2026

Realtid

Mangold betalar tillbaka all kickback till kunderna

Per-Anders Tammerlöv, vd Mangold Fondkommission.
Realtid.se

Mangold Fondkommission kommer att börja betala ut all distributionsersättning (så kallad kickback) från fondbolagen till sina kunder.

Förändringen börjar gälla i april och avser tillgängliga värdepappersfonder (UCITS) på Mangolds handelsplattform. Det framgår av ett pressmeddelande.

Tanken är att ersättningen ska täcka kostnader för fondadministration, men med Mangolds nya modell ska kunden framöver få den här ersättningen utbetald i kontanta medel till sin depå.

–Vi vill gynna långsiktigt sparande hos våra kunder och göra det billigare. Visst är det kostnader för oss att administrativt hantera fonder men de allra flesta kunder köper en fond och låter den sedan ligga, säger Per-Anders Tammerlöv, vd på Mangold i en skrifltig kommentar.

För närvarande kan Mangolds kunder välja mellan cirka 700 fonder som förmedlas via fonddistributören MFEX. 

–Vi gör på det här sättet fondsparande lättare, mer begriplig och transparent. Som kund tycker vi inte att man ska riskera att bli rekommenderad en dyr eller komplex fond bara för att den ger högre kickback, säger Per-Anders Tammerlöv.

Mest läst i kategorin

snöbollar
Börs & finans

Marabouägaren kräver stopp för julgodis – strid om ordet ”snöboll”

02 nov. 2026
ai
Börs & finans

Disney tog 66 av 86 anställda – sedan gick AI-bolaget i konkurs

02 nov. 2026
ryanair
Börs & finans

Ryanair överväger frysta löner – varnar för dyrare flygbiljetter

02 nov. 2026