16 apr.
2026

Realtid

MAN kommer höja budet

administrator

administrator

Flera Scaniaägare tror att MAN kommer att höja sitt bud på lastbilsföretaget Scania med minst 10 procent innan det går ut om tre veckor.

– Det är sannolikhet att det blir ett högre bud som troligen hamnar runt 520 kronor per aktie, säger en aktiechef på en större svensk institution som länge varit ägare i Scania till Dagens Industri.

Scanias nya aktiebok blev offentlig i tisdags och den visar att bland annat investmentbankerna JP Morgan, Chase Bank och Bear & Sterns ökade sina andelar i företaget under december. Det tyder på en tro bland investerarna på att MAN:s bud kommer att öka.

Mycket pekar på att affären nu gått för långt för att den inte ska bli av. Dessutom är alla inblandade parter överens om att affären är industriellt logisk.

– Det är en industriellt riktig affär. Jag skulle bli förvånad om det inte kommer ett högre bud, säger Björn Lind, ägaransvarig på SEB Fonder.

Ett villkor för att affären ska gå igenom är att Wallenbergkontrollerade Investor accepterar utbudet. Enligt Dagens Industris källor så pågår samtal mellan Jacob Wallenberg, Investors styrelseordförande, Bernd Pischetsrieder, VW:s vd, och Håkan Samuelsson, MAN:s vd.

Metallfacket är dock fortfarande kritiska till affären. De menar att den hotar jobben vid Scania.

– Jag har talat med Investor och vi har varit överens. Jag blir mycket besviken om de säljer, säger Kjell Wallin som är ordförande i metallklubben och ledamot i Scanias styrelse.

Realtid.se

redaktionen@realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

FMV rustar för miljarder – kritiseras för långsamhet

16 apr. 2026
Mikael Damberg (S) ekonomisk-politisk talesperson och S-ledaren Magdalena Andersson (S).
Börs & finans

S tvingar ministrar att förklara sig i Riksdagen

16 apr. 2026
Bank & Fintech

Bank stänger kunders konton – men misstänkta transaktioner passerar

16 apr. 2026