Realtid.se lanserar sajt inom makroekonomi och rekryterar Malcolm Svensson Rothmaier som redaktör.
Malcolm redaktör för Realtid.se:s nya Makro-sida

Måndagen den 30 augusti är det premiär för Realtid.se/Makro.
Redaktör Malcolm Svensson Rothmaier har en bakgrund som reporter på Affärsvärlden och makroreporter på Nyhetsbyrån Direkt. Enligt obekräftade uppgifter har han studerat avancerad makro vid Trinity College Dublin.
– Det behövs en initierad och samtidigt starkt nyhetsdriven analys och rapportering av makroekonomiska skeenden, allt från centralbankers agerande till finanspolitik samt utveckling och affärsmöjligheter på ränte-, råvaru- och valutamarknaden. Min kompetens, kombinerat med Realtid.ses nyhetsdriv blir en effektiv kombination, säger Malcolm Svensson Rothmaier.
Men Realtid.se:s läsare har också mött Malcolm i spalterna det senaste halvåret. Inte minst då bakom rubriker som retat djurgårdare – trots att Malcolm är en hängiven DIF-supporter.
Du håller på Djurgården men bor nära Råsunda. Hur hänger det ihop?
– Som ekonom såg jag vidare ett bra investeringsläge i närheten av Solna Station. Det är ett område som kommer att leva upp och bli mer attraktivt inom ett par år, i takt med att Arenastaden växer fram. Sedan får man inte glömma bort den låga skattesatsen.
Och vilka vinner Fotbolls-VM?
– Hittills har väl Tyskland sett hetast ut, men risken är att de toppat för tidigt. Som anglofil hoppas jag själv på England, som jag tror tar hem sin grupp, för att sedan åka ut mot de blivande vinnarna Brasilien i semi.




