04 nov.
2026

Realtid

Ryssland öppnar obligationsmarknaden för "vänliga" investerare

Realtid.se

Moskvabörsen kommer att delvis återöppnas för utländska investerare från och med i dag efter en nästan sex månader lång avstängning under Ukrainakriget.

Ryssland stängde ned sina marknader i februari för att hindra pengar från att lämna landet under kriget.

I ett uttalande säger Moskvabörsen att de kommer att återöppna sin obligationsmarknad för ”utländska kunder från länder som inte är fientliga, såväl som utländska medborgare vars slutliga förmånstagare är ryska juridiska personer eller individer.” Det rapporterar BBC.

Kina och Turkiet kommer sannolikt att vara bland dessa nationer, eftersom de inte har infört sanktioner mot Ryssland.

Moskvabörsen tillade att banker, mäklare och investeringsförvaltningsbolag hade börjat registrera sina utländska kunder på börsen.

Måndagens återupptagande av handeln utesluter investerare från ”fientliga” länder, som fortfarande är förbjudna att sälja ryska värdepapper.

Dessa länder inkluderar medlemmar av Europeiska unionen, Kanada och Japan. Länder som stod för 90 procent av investeringarna i Ryssland förra året.

Mest läst i kategorin

Makro

Billigare kollektivtrafik lockar fler – men rabatten betalar inte sig själv

02 nov. 2026
Makro

Storbritannien inför skatteklipp för grundare – bara 10 procent på vinsten

29 okt. 2026