Handelsbanken har en fortsatt försiktig syn på aktiemarknaden. Det innebär att värdeaktier är alltjämt mer attraktiva än tillväxtaktier, liksom defensiva aktier jämfört med cykliska aktier.
Handelsbanken fortsatt försiktig till aktier


admin
Uppdaterad: 18 jan. 2023Publicerad: 18 jan. 2023
ANNONS
ANNONS
Däremot bedöms kvalitetsaktier som är rimligt prissatta utgöra det mest attraktiva segmentet för närvarande. Det skriver banken i senaste aktiestrategin.
Handelsbanken har en övervikt mot finans, där Swedbank och SEB är favoriter, samt mot hälsovård och teknik. Undervikt gäller för fastigheter, industri och kraftförsörjning.
Vad gäller makrosynen bedöms en recession vara den mest sannolika utvägen.
“Vi bedömer att en recession är en närapå självuppfyllande prognos från centralbankerna som är nödvändig för att få ner inflationen”, skriver Handelsbanken.
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.
Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS




