12 juli
2026

Realtid

Goldman Sachs ser positiva signaler i asiatiska aktier

Finwire

Asiatiska aktier kommer snart börja prestera och ta sig ur en decennielång period av underprestation mot utvecklade marknader. Det tror Goldman Sachs, som spår en vinsttillväxt på 10 procent under de kommande fem åren i regionen, skriver Bloomberg News.

Exklusive för Japan uppges Goldman Sachs ha en konstruktiv syn på regionen. Enligt investmentbanken är högre styrräntor bland annat positivt för regionens banksektor.

Dock har banken en björnaktig syn på Kina, och förväntar sig nästan ingen vinsttillväxt för bolagen, jämfört med konsensus som räknar med 7-8 procent.

De länder man förväntar sig högst tillväxt i är Indien och ASEAN-länderna, vilket utgörs av länder i sydöstra Asien som Brunei, Kambodja, Indonesien, Laos, Malaysia, Myanmar, Filipinerna, Singapore, Thailand och Vietnam.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Erik Thedéen
Makro

AI hotar finanssystemet – Myndigheter slår larm

10 juli 2026
Dieselstop med kryss över
Makro

Ryssland i bränslepanik: inför dieselstopp

09 juli 2026